O predmetoch Predmetová komisia Zaujímavosti Školský rok 2015/2016 Školský rok 2016/2017 Školský rok 2017/2018 Školský rok 2018/2019 Školský rok 2019/2020 Školský rok 2021/2022 Školský rok 2023/2024

Stránky predmetovej komisie Ruský jazyk

O predmetoch

Výučba ruského jazyka je neodmysliteľnou súčasťou školského života.

Vyučovanie ruského jazyka má pozitívny vplyv na celkový rozvoj osobnosti:

• otvára nový horizont pre rozmanitosť kultúr
  • pomáha vytvárať tolerantnosť voči všetkému inokultúrnemu.

Obsah vyučovania ruského jazyka vychádza zo záujmu dieťaťa.

V začiatočnej fáze vyučovania RUJ hrajú dôležitú úlohu parajazykové (rytmus, intonácia) a nonverbálne (mimika a gestikulácia) prostriedky.

Proces zapamätávania najľahšie prebieha vtedy, keď obsah a formy zodpovedajú záujmom dieťaťa, čo zvyšuje jeho motiváciu.

Obsahom by mali byť oblasti, ktoré sú deťom známe, sú súčasťou ich každodenného života.

Sprostredkovať sa majú formami, ktoré zodpovedajú záujmom a schopnostiam detí: hry, pohyb, manipulácia s predmetmi a jazykovými prostriedkami, ktoré sú blízke(básničky, pesničky, rečňovanky, hry, príbehy a rozprávky), ktoré obsahujú autentickú reč v kontexte.

Obsah výučby RUJ je formovanie, rozvíjanie a sústavné prehlbovanie vedomostí a zručností zameraných na:

• formovanie rečových zručností
  • rozširovanie slovnej zásoby

Ruský jazyk sa na našej škole vyučuje ako druhý cudzí jazyk. Cieľom je dosiahnutie úroveň A1, čo predpokladá, že učiaci sa ovláda jazyk v základnom rozsahu, čo mu umožňuje opisovať každodenné situácie predvídateľného obsahu, i keď vo všeobecnosti je nútený obsah výpovede obmedziť a hľadať slová. Požiadavky kladené na učiaceho sa predpokladajú jeho uvedomelý prístup k osvojeniu si cudzieho jazyka. Táto koncepcia umožňuje učiacemu sa, aby sa na základe vlastného uváženia rozhodol, do akej miery bude cudzí jazyk v budúcnosti používať a sám si zvolil úroveň náročnosti.

Ciele vyučovacieho predmetu

Cieľom predmetu je naučiť žiakov komunikovať v bežných situáciách.

Žiak sa naučí zvládnuť krátke spoločenské konverzácie.

Ciele:

-  má vzbudiť záujem o jazyk a kultúru

-  má sprostredkovať základné vedomosti v RUJ

-  má umožniť dieťaťu dorozumievať sa v inom jazyku

-  má byť prínosom k celkovému vývinu dieťaťa a rovnomerne podporovať jeho emocionálne, kreatívne, sociálne a kognitívne schopnosti

-  má umožniť dieťaťu lepšie poznanie sveta

Výchovné a vzdelávacie stratégie

Výučba smeruje k tomu, aby žiaci

-  aktívne zvládli jazykové zručností

-  komunikovali a dorozumeli sa v danom jazyku

Prehľad výchovných a vzdelávacích stratégií

Všeobecné kompetencie

Všeobecné kompetencie sú tie, ktoré nie sú charakteristické jazyk, ale ktoré sú nevyhnutné pre rôzne činnosti, vrátane jazykových činností.

Učiaci sa na úrovni A1 rozvíja všeobecné kompetencie tak, aby dokázal:

• získavať uvedomene nové vedomosti a zručnosti,
  • pochopiť potrebu vzdelávania sa v cudzom jazyku,
  • dopĺňať si vedomosti a rozvíjať rečové zručnosti, prepájať ich s poznaným, využívať pre svoj ďalší rozvoj a reálny život,
  • účinne spolupracovať vo dvojiciach i v pracovných skupinách,
  • byť otvorený kultúrnej a etnickej rôznorodosti.

Komunikačné jazykové kompetencie

Komunikačné jazykové kompetencie sú tie, ktoré umožňujú učiacemu sa konať s použitím konkrétnych jazykových prostriedkov.

Na uskutočnenie komunikačného zámeru a potrieb sa vyžaduje komunikačné správanie, ktoré je primerané danej situácii a bežné v krajinách, kde sa cudzím jazykom hovorí.

Učiaci sa, ktorí dosiahne úroveň A1:

• rozumie známym každodenným výrazom a najzákladnejším frázam,
  • dokáže predstaviť seba aj iných, dokáže klásť a odpovedať na otázky o osobných údajoch.

Jazyková kompetencia

Učiaci sa na úrovni A1:

• používa iba základný rozsah jednouchých výrazov týkajúcich sa osobných údajov a potrieb konkrétneho typu,
  • má základný repertoár slovnej zásoby izolovaných slov a slovných spojení vzťahujúcich sa na dané konkrétne situácie,
  • prejavuje iba obmedzené ovládanie základných gramatických štruktúr a typov viet, ktoré sú súčasťou osvojeného repertoáru,
  • ovláda výslovnosť obmedzeného repertoáru naučených slov a slovných spojení.

Sociolingvistická kompetencia

• dokáže nadviazať základnú spoločenskú konverzáciu tak, že použije najjednoduchšie spôsoby vyjadrenia zdvorilosti: dokáže pozdraviť aj rozlúčiť sa, predstaviť sa, poďakovať, ospravedlniť sa, atď.

Pragmatická kompetencia

• dokáže spájať slová
  • dokáže zvládnuť aj veľmi krátke vety izolované a väčšinou vopred naučené výpovede, ktoré sú poznamenané mnohými pauzami, nevyhnutnými na hľadanie výrazových prostriedkov, na artikuláciu menej známych slov a na pokusy o vhodnejšiu formuláciu.

Komunikačné zručnosti

Komunikačné zručnosti nemožno chápať izolovane, pretože sa navzájom prelínajú a dopĺňajú (integrované zručnosti).

Počúvanie s porozumením

• dokáže rozoznať známe slová a najzákladnejšie slovné spojenia týkajúce sa jeho samého, jeho rodiny, keď ľudia hovoria pomaly a jasne,
  • rozumie jednoduchým pokynom, ktoré sú pomaly a zreteľne adresované.

Ústny prejav

Ústny prejav – dialóg

• dokáže komunikovať jednoduchý spôsobom,
  • používať jednoduché zdvorilostné formulácie ako pozdrav, lúčenie, opýtať sa niekoho ako sa má,
  • vie predstaviť seba a iných a reaguje, keď ho predstavujú.

Do hodnotenia cudzích jazykov  sa zahrňuje:

• ústne odpovede (slovná zásoba, gramatické štruktúry, syntax, konverzačné schopnosti)
  • malé písomné práce (slovná zásoba, gramatické štruktúry, syntax)
  • pracovná aktivita žiakov
  • domáca príprava žiakov
  • veľká písomná práca (4 písomné práce v školskom roku)
  • diktáty
  • projekty