Kto je sociálny pedagóg? Červené stužky ovce.sk Správaj sa normálne Čo sa patrí a čo nie Empatia, cesta k pochopeniu druhých Ľudia, na ktorých nezabúdam Nie si môj priateľ, ale rešpektujem ťa Poznaj sám seba Pedikulóza Vulgarizmy naše každodenné Emka to vie Školský rok 2016/2017

Vulgarizmy naše každodenné

Trieda: 5. C,D,  Dátum: 22.10.2014,  Prednášajúci: Mgr. Miriam Kukulská - CPPPaP Bardejov.

-– Vulgarizmy, alebo dalo by sa povedať: „Vtáka poznáš po perí a človeka po reči“ – beseda o tom, že vulgarizmy patria do úst krčmovej spoločnosti a nie do úst slušného človeka. Používanie vulgarizmov svedčí o nekultúrnosti, nevychovanosti človeka. S vulgarizmami sa stretávame často najmä v pesničkách v TV, na PC, ale to neznamená, že ich používanie má byť samozrejmosťou, práve naopak. Rozprávame sa prečo ich používajú, kedy ich používajú, ako na ne reagujú adresáti, ako na ne reagujú samotní žiaci, keď sú takto „počastovaní“, či im je to príjemné/nepríjemné, či takéto slová počujú doma alebo skôr len medzi rovesníkmi, či by sa chceli tohto zlozvyku zbaviť alebo naopak, či im nevadí, že takto rozprávajú.

– Téma zameraná na nevhodnosť používania vulgarizmov, na to ako človek pôsobí na svoje okolie keď používa vulgarizmy, aké nepríjemné je pre ostatných, keď majú tieto vulgarizmy počúvať, prečo vlastne ľudia používajú vulgarizmy, kedy ich používajú najčastejšie (hnev = iné spôsoby uvoľnenia hnevu a napätia, nie nadávky).

Mgr. Anna Slamková – soc. pedagóg