Deň Zeme Premietanie dokumentárnych filmov v rámci filmového festivalu ,, Jeden svet „ Beseda s kozmetičkou Vianočná výzdoba a výstavka vianočných prác žiakov špeciálnych tried Beseda s odborníčkou na tému dospievanie Školský rok 2015/2016 Školský rok 2016/2017 Školský rok 2017/2018 Školský rok 2018/2019 Školský rok 2021/2022 Školský rok 2022/2023 Školský rok 2023/2024

Špeciálne triedy

Školský rok 2015/2016

Deň Zeme 2016

22. apríl je venovaný Dňu Zeme. Tento deň sa stal významným najmä v posledných rokoch, keď sa čoraz viac hovorí o znečisťovaní našej planéty. Na prvej vyučovacej hodine sa žiaci špeciálnych tried dozvedeli prostredníctvom prezentácie o znečistení ovzdušia, vody a pribúdaní rôznych druhov odpadu.  Zistili, prečo je potrebné separovať odpad, a ako ťažko si s väčšinou odpadu poradí samotná príroda. Oboznámili sa s tým, ako človek znečisťuje životné prostredie, ale najmä ako môžeme našej planéte pomôcť.

Neskôr sa žiaci presunuli do širšieho okolia školy, kde zbierali pohodené odpadky. Všetci spoločne sme aspoň čiastočne odbremenili naše okolie od odpadového materiálu. Preto nezabúdajme, že je potrebné starať sa o našu Zem, ktorá je domovom nielen pre nás ľudí.

Mgr. B. Uchaľová, koordinátorka ENV

Foto: Mgr. František Maxin

Rómsky hlások 2016

Rómske deti majú svoj typický  temperament. Sú bezprostredné, radi spievajú, tancujú a je to pre ne prirodzené. Dňa 14. 3. 2016 sa po roku opäť stretli žiaci špeciálnych tried , aby ukázali  svoj talent a lásku k spevu v súťaží „Rómsky hlások“. Prestávky nám spríjemnili  dievčatá z tanečného  krúžku, ktorý vedie  p. uč. Karchová a jednu peknú,  rómsku pieseň nám zaspievala naša  žiačka Viktória Billá  z 8. A.

Súťaž prebiehala v dvoch kategóriách : I. kategória -  5. - 6. roč.,

II. kategória -  7. - 9. roč. Do porotcovských stoličiek tohto roku zasadli  Mgr. Mária Karchová, Mgr. Zuzana Židišinová, Mgr. Fero Maxin,  a Mgr. Mária Vančíková. O víťazoch  rozhodli  nasledovne:

I. kategória:

1. miesto:  Mário Bilý  –   6. D

2. miesto:  Patrik Bilý  –    6. C

3. miesto:  Ivana  Billý  –   5. D

II. kategória:

1. miesto: Róbert  Sivák   –  7.D

2. miesto: Jaroslava Bilá  –  8.C

3.miesto : Marek Sivák    –  7.C

4.miesto: Kristián Billý     –  9.D

4. miesto: Kamil Bilý         –  9. E

Cena poroty : Tomáš Billý, Nikolas Červeňák – 8.C

Srdrečne blahoželáme!

Mgr. Mária Vančíková

Forto: Mgr. František Maxin

Jeden svet – Medzinárodný festival dokumentárnych filmov o ľudských právach

Dňa 5.2.2016 zorganizoval Mgr.František Maxin pre žiakov špeciálnych tried premietanie dokumentárneho filmu, ktoré boli prezentované na medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov o ľudských právach pod názvom Jeden svet.

Jeden z dokumentov mal názov:   Primáška

Dokumentárny film  o Barbore Botošovej - bol  veľmi poučný a inšpiratívny. Osobitne sa táto téma týka našej rómskej mládeže a môže ju povzbudiť, lebo i spomínaná hudobníčka patrí k tomuto etniku. Jej starý otec v nej objavil hudobnícky talent a už ako 1,5 ročná hrala na husle. Ako však sama spomenula, tento talent by jej bol na nič, keby ho tvrdou prácou nerozvíjala. Počas štúdia na konzervatóriu cvičila 6-7 hodín denne, v čom pokračuje i v súčasnosti, kde hudba nie je iba práca, ale vypĺňa i voľné chvíle. A i vďaka tomu sa vypracovala na vynikajúcu hudobníčku – primášku. To je  poučením i pre našich žiakov, že vytrvalou a usilovnou prácou môžu dosiahnuť veľké životné úspechy.

Mgr. Monika Danková, triedna učiteľka

Foto: Mgr. Mária Vančíková