Navigácia

Kto je sociálny pedagóg? Červené stužky ovce.sk Správaj sa normálne Čo sa patrí a čo nie Empatia, cesta k pochopeniu druhých Ľudia, na ktorých nezabúdam Nie si môj priateľ, ale rešpektujem ťa Poznaj sám seba Pedikulóza Vulgarizmy naše každodenné Emka to vie Školský rok 2016/2017

Červené stužky

Červené stužky

 

Červené stužky sú symbolom boja proti chorobe AIDS.
Červené stužky sú symbolom 1. decembra - Svetového dňa boja proti AIDS.
Červené stužky sú symbolom a názvom celoslovenskej kampane boja proti AIDS


ZAMERANIE KAMPANE

  • Na 1.december - Svetový deň boja proti AIDS.
  • Na mladého človeka a na jeho vedenie k zdravého životného štýlu.
  • Kampaň je kampaňou mladých a je venovaná mladým.
  • Na zvýšenie informovanosti o HIV/AIDS.
  • Kampaň za najúčinnejší prostriedok boja proti AIDS považuje odborné vedomosti o HIV/AIDS.
  • Na prevenciu látkových a nelátkových závislostí a chorôb spojených s uvedenou problematikou.
  • Na podporu prevencie a vzdelávania v oblasti obchodovania s ľuďmi.

 

A I D S:   A     Aktuálny problém

               I      Individuálny problém

              D     Dlhodobý problém

              S     Spoločenský problém

AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka aj Slovenska a každého jedného z nás.
Siedmy ročník celoslovenskej kampane Červené stužky, prebieha od 1. septembra 2013 a vyvrcholí 1. decembra 2013 - na Svetový deň boja proti AIDS.

Vírus HIV

Pôvodca ochorenia AIDS je RNA vírus, ktorý nesie názov Human Immunodeficiency Virus (HIV) a patrí do čeľade Retroviridae, podčeľade Lentivirinae. Pre tieto vírusy je charakteristické, že pomocou enzýmu reverznej transkriptázy sú schopné prepísať vírusovú RNA do formy DNA a v tejto podobe provírusovej DNA sa naviazať do genómu ľudskej bunky. Po infekcii sa provírusová DNA nedá pri súčasnej terapii z genómu napadnutej ľudskej bunky eliminovať, preto je infekcia HIV zatiaľ nevyliečiteľná.

Cesty prenosu HIV:

  • sexuálna (pohlavná),
  • krvná,
  • z matky na novorodenca.

HIV sa neprenáša:                      

  • bežným kontaktom s infikovaným človekom, napr. podávaním rúk, bývaním v spoločnej domácnosti,
  • uštipnutím bodavým hmyzom (komáre, kliešte a pod.),
  • vzduchom ani vodou.

AIDS

  • Získaný syndróm imunitnej nedostatočnosti, je posledné štádium infekcie HIV charakterizované súborom symptómov autoimunitných, nervových, kožných onkologických ochorení ako aj oportúnnych infekcii spôsobených baktériovými, vírusovými a mykotickými infekciami.
  • Infekcia HIV sa šíri epidemicky a je zapríčinená vírusom ľudského imunodeficitu HIV (vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti).
  • Prvé príznaky infekcie HIV/AIDS sa môžu aj nemusia objaviť 2-3 týždne po infekcii. Toto začiatočné štádium primárnej infekcie pripomína chrípkový stav a počas neho a následne po ňom sa tvoria HIV protilátky (asymptomatická infekcia). Prejavuje sa zväčšenými lymfatickými uzlinami, malátnosťou, chudnutím. Po ňom nasleduje obdobie asymptomatické obdobie trvajúce 6-10-12 rokov, kedy sa vírus pomaly množí , oslabuje imunitný systém ale pacient sa cíti klinicky zdravý. Ide o štádium asymptomatického HIV-nosičstva. Medzi infikovaním vírusom HIV a vypuknutím choroby AIDS u neliečených pacientov môže uplynúť až 6-10, u niektorých pacientov až 12 rokov. Chorobe AIDS predchádza štádium ARC prejavujúce sa perzistujúcou lymphadenopathiou (pretrvávajúce ochorenie lymfatických uzlín), pripája sa výrazné a rýchle zníženie telesnej hmotnosti, únava, horúčka, hnačky, potenie v noci, orálna kandidóza (ochorenie sliznice úst spôsobené kvasinkami). Pri vyšetrení krvi sa zisťuje lymfopénia (zníženie počtu lymfocytov), leukopénia (zníženie počtu bielych krviniek - leukocytov), trombocytopénia (zníženie počtu krvných doštičiek - trombocytov), výrazne zvýšená sedimentácia červených krviniek - erytrocytov, anémia (zníženie počtu erytrocytov) a postupný pokles HIV protilátok. Infikovaní jedinci majú zníženú odolnosť proti bežným (oportúnnym) infekciám. Toto štádium predchádza plne rozvinutému klinickému obrazu AIDS. V štádiu AIDS sa u chorých prejavujú rozličné infekcie kože (dermatózy) a vnútorných orgánov, často zapríčinené príležitostne patogénnymi (choroboplodnými) mikroorganizmami. Často sa vyskytujú zhubné nádory (lymfómy, karcinómy) kože a vnútorných orgánov, autoimunitné a neurologické choroby.
  • Terapia (liečba): Základom liečby sú antiretrovírusové preparáty (v súčasnosti 6 tried liekov), ktoré brzdia množenie vírusu HIV na rôznych stupňoch jeho replikácie v bunke, čím umožňujú postupnú regeneráciu oslabeného imunitného systému, predlžujú a skvalitňujú život pacienta a zlepšujú prognózu ochorenia. Pridružené infekcie a symptómy sa liečia v rámci doplnkovej terapie príslušnými liekmi.

PROGNÓZA: Infekcia HIV je v súčasnosti liečiteľné, ale stále nevyliečiteľné ochorenie.

Text: Mgr. Anna Slamková

Foto: Mgr. Jaroslav Vančík

Po kliknutí na obrázok sa zobrazí celá galéria

Novinky

Kontakt

  • Základná škola v Malcove
    Malcov č. 16
  • 054/488 2123

Fotogaléria