Anglický jazyk v číslach
Na základe štatistík môžeme povedať, že angličtina je materinským jazykom pre približne 341 miliónov ľudí, a teda druhým najrozšírenejším materinským jazykom. Odhadovaný počet populácie, pre ktorý je angličtina druhým jazykom, sa pohybuje medzi 500 miliónmi až 1 miliardou. Približne polovica svetovej populácie je schopná dohovoriť sa po anglicky.
Angličtina je úradným jazykom pre 52 krajín. Medzi nimi dominujú Veľká Británia, krajiny Commonwealthu a USA. Angličtina sa používa na piatich kontinentoch a je tiež najdominantnejším jazykom internetu. Zároveň preniká do takmer všetkých jazykov sveta, a to hlavne v oblasti medzinárodnej terminológie. Jej znalosť sa vyžaduje v mnohých odborných profesiách i v medzinárodnej komunikácii.
Pôvod angličtiny
Angličtina patrí do skupiny indoeurópskych, presnejšie západogermánskych jazykov. Germánsky hovoriace kmene z rôznych častí severozápadného Nemecka v 5. storočí nášho letopočtu vpadli do východného Anglicka. Jednotlivé germánske dialekty sa časom zlúčili do jazyka dnes nazývaného „staroangličtina“, ktorý pripomínal niektoré dnešné nárečia severozápadného pobrežia Nemecka a Holandska.
Stará angličtina sa od dnešnej angličtiny veľmi výrazne odlišuje. Stará angličtina mala oveľa zložitejšiu gramatiku. Aj slovná zásoba sa odlišuje od modernej, pretože je ovplyvnená francúzštinou.
Pre obyvateľov Anglicka bol v minulosti jazykom vyšších vrstiev francúzsky jazyk, napríklad ako u nás maďarčina. V roku 1066 Viliam Dobyvateľ, vojvoda z Normandie, teda Francúzska, napadol a dobyl Anglicko. Noví šľachtici začali rozprávať dialektom starovekej francúzštiny, kým bežní ľudia rozprávali len starou angličtinou.
Prečo sa v angličtine ináč píše a ináč číta?
Pripísať to môžeme práve historickému vývoju. Výslovnosť starej angličtiny sa oveľa viac podobala už na spomínaný nemecký jazyk. Polemizuje sa s myšlienkou, že práve používanie angličtiny nízkymi vrstvami obyvateľstva z nej postupne vytvorilo jazyk s obrovskými rozdielmi medzi výslovnosťou a písomnou podobou. Zjednodušene by sa dalo povedať, že písaný anglický jazyk sa nestíhal vyvíjať rovnakým tempom ako jeho ústna podoba.
Ako je možné, že angličtina sa dostala do mnohých krajín, napríklad do Ameriky?
Od 17.storočia sa anglický jazyk rozšíril do mnohých častí sveta. Väčšina prvých severoamerických usadlíkov pochádza z Anglicka, preto sa angličtina stala hlavným jazykom Spojených štátov amerických a Kanady. Neskôr Britské kráľovstvo prinieslo tento jazyk aj do Austrálie, južnej Afriky, Ázie, na Nový Zéland a Karibské ostrovy.
Je angličtina v rôznych kútoch sveta rovnaká?
Šírenie anglického jazyka spôsobilo aj jeho nejednotnosť. Určite ste už počuli o americkej angličtine alebo o britskej angličtine. Sú medzi nimi rozdiely vo výslovnosti, intonácii, slovnej zásobe a pravopisu. Napríklad výťah v britskej angličtine je lift /lift/ a v americkej elevator /elevejtr/. V súčasnosti rozoznávame aj indickú, austrálsku a africkú angličtinu.
Euroenglish
Je európska angličtina, ktorú používajú na dorozumievanie Európania, pre ktorých nie je angličtina materinským jazykom.Pod názvom Euro-English na internete nájdete vtipný článok o tom, ako sa má za obdobie piatich rokov zjednodušiť práve písaná forma anglického jazyka tak, aby uľahčila život Európanom v rámci Európskej únie. Je to zaujímavé, určite si to prečítajte. http://www.etni.org.il/farside/euroenglish.htm
Zaujímavé fakty o angličtine
V angličtine na rozlúčku používame výraz "Goodbye". "Goodbye" je v skutočnosti skratka pochádzajúca z dávnejšie používaného výrazu "God be with you" (Boh s Tebou). Rokmi sa tento zaužívaný pozdrav skrátil a zostalo z neho Goodbye.
Slovo "News" je akronym pozostávajúci z iniciálov svetových strán : North, East, West, South.
V Anglickom jazyku sa najčastejšie využíva samohláska E a spoluhláska R, najmenej písmeno Q.
Najviac slov začína na písmeno S.
Len dve anglické slová končia na –gry. Sú to angry a hungy.
V angličtine je jedna veta, ktorá obsahuje všetkých 26 písmen abecedy. Tá veta znie: The quick brown fox jumps over the lazy dog. Preložiť si ju môžeme ako – Rýchla hnedá líška skáče cez lenivého psa.
Najkratšia úplná veta v angličtine je „I AM“.
„I“ je najstaršie slovo v angličtine.
Najdlhšie slovo má 45 písmen a pomenúva pľúcnu chorobu.
Niečo na zasmiatie
"Do you speak English?"
"Čo?"
"Do you speak English?"
"Čo?"
"Hovoríte po anglicky?"
"Yes, yes."