Navigácia

Kto je sociálny pedagóg? Červené stužky ovce.sk Správaj sa normálne Čo sa patrí a čo nie Empatia, cesta k pochopeniu druhých Ľudia, na ktorých nezabúdam Nie si môj priateľ, ale rešpektujem ťa Poznaj sám seba Pedikulóza Vulgarizmy naše každodenné Emka to vie Školský rok 2016/2017

ovce.sk

ovce.sk

prevencia negatívnych javov súvisiacich s používaním nových technológií

 

V živote detí a dospievajúcich hrajú v ostatných rokoch dôležitú úlohu tzv. moderné technológie - počítač, internet, mobilný telefón. Vytvárajú nové sociálne prostredie, virtuálny priestor, v ktorom vyrastá dnešná generácia. Práve preto sa táto problematika úzko dotýka vývinu detí, ich vzťahov a komunikácie. Objavujú sa nové možnosti, ale aj problémy a riziká.

Už deti v predškolskom veku vedia používať niektoré programy v počítači, vedia si napríklad pustiť alebo stiahnuť hru, ovládajú niektoré funkcie na mobilnom telefóne. Na 1. stupni základných škôl sa už pohybujú v prostredí internetu, mobilné telefóny používajú bežne.

Celoeurópskym trendom je posúvať prevenciu do nižšieho veku, aby boli deti informované o ohrozeniach virtuálneho priestoru ešte predtým, než sa s nimi stretnú. Z tohto dôvodu vznikol z iniciatívy mimovládnej organizácie eSlovensko, o. z. rozprávkový seriál OVCE.sk. Rozprávky sú súčasťou projektu Zodpovedne.sk, ktorý sa zameriava na šírenie osvety o bezpečnom používaní internetu a mobilných telefónov, informuje o rizikách virtuálneho priestoru a v tejto oblasti poskytuje aj poradenstvo.

V seriáli OVCE.sk vystupujú archetypálne postavy, ako je múdry starec - bača, hlúpy a naivný Jano, nevinné ovečky a barany, zlý vlk. Dej je popretkávaný slovenskými ľudovými prvkami - odohráva sa na salaši, postavy jedia bryndzové halušky, používajú ľudové porekadlá i nárečové výrazy.   

Rozprávky tiež odzrkadľujú súčasnú kultúru detí a mládeže, ich životný štýl. Prostredníctvom klasickej podoby príbehu boja dobra a zla deťom približujú jednotlivé ohrozenia vo virtuálnom priestore. V závere každej rozprávky je ponaučenie, ako sa deti môžu pred týmito rizikami chrániť.

 

  1. Bez kožušteka (zverejňovanie fotografi í a videí s odhalenými časťami 

tela).

Nedávajte na internet žiadne fotografie, kde ste v plavkách, v spodnej bielizni, alebo máte odhalené niektoré časti tela, môže ich niekto zneužiť alebo zosmiešniť.

  1. Zatajovaný kamarát (nadväzovanie kontaktov s cieľom sexuálneho

zneužitia, grooming).

Dajte si pozor na každého, kto chce aby ste zatajili Vaše internetové kamarátstvo, dáva Vám darčeky, alebo láka Vás na stretnutie. Nebojte sa o tom niekomu povedať.

 

  1. Biele ovce (diskriminácia, rasizmus na internete).

Múdry bača sa stará o každú ovcu rovnako, nerobí rozdiely. Nie je všetko pravda čo je na internete. Porovnajte si informácie z viacerých strán.

 

 

  1. Netancuj s vlkom (zneužitie fotografií a videí).

Nenechajte sa fotografovať alebo natáčať v situáciách, ktoré by mohol niekto zneužiť alebo Vás zosmiešniť.

 

  1. Deväťdesiat deväť.

Buďte rozumní a nenechajte sa dobehnúť. Nerozposielajte ďalej reťazové správy, žiadna Vám ani šťastie a ani nešťastie neprivodí.

 

  1. Korunka krásy.

Nadmerným chudnutím si môžete poškodiť svoje zdravie. Skutočná krása nie je v tom ako vyzeráte, ale aké máte srdce. Naučte sa mať radi samých seba taký akí ste.

 

  1. Pomsta.

Ak Vás niekto obťažuje, posiela SMS a iné hry, vyhráža sa Vám na čete, alebo sleduje Vaše správanie na internete, berte to veľmi vážne. Povedzte to svojim blízkym a oznámte to na polícii.

 

  1. Hlásna trúba.

Dajte si pozor čo prezrádzate na internete. Aj z fotografie sa dá zistiť, kde bývate a čo máte doma. Môže Vás niekto okradnúť.

 

  1. Ogrgeľ.

Nedávajte na internet veci, za ktoré by ste sa mohli niekedy hanbiť. Neskôr to môže použiť niekto proti Vám. Internet si pamätá aj Vaše chyby.

 

KRÁTKY SLOVNÍK VÝRAZOV Z VIRTUÁLNEHO PROSTREDIA

 

BTW By The Way mimochodom

LMK, LMN Let Me Know daj mi vedieť

LOL Laughing Out Loud hlasno sa smejem

L8R Later neskôr

MYOB Mind Your Own Business staraj sa o seba

OMG Oh, My God! Ach, môj bože!

PAW Parents Are Watching rodičia sa pozerajú

PLS, PLZ Please prosím

ROFL Rolling On the Floor Laughing váľam sa po zemi od smiechu

RUOK? Are you OK? Si v poriadku?

TNX/THX Thanks vďaka

 

CYBERBULLYING

„Kyberšikanovanie“ je šikanovanie pomocou nových informačných a komunikačných technológií (t.j. najmä cez internet a mobilné telefóny). Príkladmi môžu byť anonymné posmešné, výhražné alebo nenávistné e-maily, obťažovanie prostredníctvom textových správ, zosmiešňovanie obete na webových stránkach alebo sociálnych sieťach, rozposielanie fotografi í, ktoré zachytávajú obeť v trápnej situácii a podobne.

 

CYBERSTALKING

„Online prenasledovanie“. Týmto pojmom sa označuje predovšetkým neustále sledovanie niekoho vo virtuálnom prostredí. Obete tohto správania sú potom vystavené prenasledovaniu a obťažovaniu v četovacích miestnostiach, dostávajú posmešné, urážajúce, obťažujúce a zastrašujúce správy. Útočník (tzv. stalker) ich prezváňa na mobile alebo bombarduje SMS-kami. Prenasledovateľ (stalker) sleduje každý ich pohyb a činnosť na internete.

 

FLAMING

Zverejňovanie urážlivých a agresívnych správ, hrubé a nepriateľské správanie počas rozhovoru, četovania, prípadne v diskusných internetových fórach.

 

GROOMING

Postupné vytváranie dôverného, priateľského vzťahu s dieťaťom tak, aby dieťa prestalo byť ostražité a pristúpilo na stretnutie, väčšinou s úmyslom zneužitia dieťaťa.

 

HAPPY SLAPPING

Útočníci natáčajú na mobil video, v ktorom zachytávajú agresívne alebo sexuálne útoky na obeť, bitky alebo napodobňujú znásilnenie. Následne rozosielajú záznam ďalším ľuďom cez mobil alebo ho zverejnia na internete. Cieľom je zosmiešnenie obete. V prípade happy slappingu sa jedná o trestný čin.

 

HATE SPEECH

„Nenávistný prejav“. Nenávistné komentáre v četoch, diskusiách a na blogoch na internete, zamerané predovšetkým proti národnostným, etnickým a sexuálnym menšinám, prípadne proti príslušníkom iných národov.

 

HOAX

Falošná, poplašná správa, ktorá upozorňuje na neexistujúce nebezpečenstvá. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s falošnými prosbami o pomoc, fámami o negatívnych účinkoch mobilných telefónov, informáciami o nebezpečných vírusoch, rôznymi petíciami a výzvami, reťazovými listami šťastia atď.

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola v Malcove
    Malcov č. 16
  • 054/488 2123

Fotogaléria