Školský výlet – Ľubovniansky hrad
Dňa 10. júna sa žiaci 1. stupňa spolu s triednymi učiteľkami zúčastnili školského výletu – Ľubovniansky hrad, skanzen a vojenský tábor.
Prvou zastávkou na našom výlete bol skanzen, ktorý priblížil naším žiakom život na dedine v minulosti. Zrubový gréckokatolícky kostolík sv. Michala archanjela, obytné domy, maštaľ, stodola, sýpka a mlyn - to všetko bolo žiakom umožnené vidieť.
Ďalšou zastávkou bol Ľubovniansky hrad, ktorý privítal žiakov v plnej kráse. Pre žiakov bol pripravený program plný zábavy, ale aj vedomostí. Hneď pri vstupe do hradu privítal žiakov hradný pán. V areáli hradu čakali žiakov úlohy, za ktoré dostávali mince. Tieto mince potom použili na vyslobodenie Mórica Beňovského z veže.
Poslednou zastávkou nášho výletu bol vojenský tábor. O zábavný program sa postarali šermiari, ktorí nám priblížili život vojaka v stredoveku. Žiaci mali príležitosť zažiť ozajstný výbuch z historického dela, zastrieľať si z kuše, luku, vyskúšať si jazdu na koni, zaskákať si na trampolíne a veľa ďalších aktivít.
Deti si z výletu priniesli okrem množstva zážitkov a poznatkov o živote v stredoveku „kopec“ dobrej nálady. Už teraz sa všetci tešíme, kam pôjdeme o rok!
Mgr. Petra Bľandová
Výlet – Cestička časom
Konečne nastal 9. jún, dlho očakávaný deň „D“ – výlet. Žiaci 1.B – 4.B s tr. učiteľkami M. Stachurovou a T. Blaškovou sa vybrali putovať cestičkou času do minulosti našich predkov, za cennými klenotmi našej kultúry – historickými pamiatkami. Smer bol jasný : Stará Ľubovňa – hrad a skanzen.
Počasie nám už od rána prialo, nechýbala dobrá nálada a nadšenie. Rozlúčili sme sa so školou, nasadli do autobusu a plní očakávania sme sa vydali na cestu. Autobus míňal mnohé zákruty Obručného a ubiehajúca cesta nás čoraz bližšie približovala k cieľu. Ktosi vykríkol : ,, Aha, hrad !“ To už všetci zvedavo hľadeli na neďaleký kopec . ,,Sme tu !“ ozval sa šofér a veselý džavot stíchol. Ocitli sme sa pred skanzenom, ako prví návštevníci.Všade pokoj, ticho, štebot vtákov a prenikavé lúče slnka. Na vrátnici nás privítali ustrojené ženy v krojoch, milo nás privítali a hneď sa nás ujali. Ako prvý sme navštívili drevený kostolík, ktorý ukrýval nádherný ikonostas a rezbársku šikovnosť našich predkov. Tu sme si vypočuli aj rozprávku o chorom kráľovi, ktorého uzdraví živá voda, ktorú sme museli nájsť.
Prvú úlohu sme sa vybrali splniť na gazdovský dvor. Gazda – hospodár ukázal gazdovský dvor v plnej paráde so zvieratkami, stodolou a humnom , povypytoval sa na zvieratká, ktoré chovajú deti doma a zadal im 3 hádanky, ktoré museli deti uhádnuť. Naši žiaci boli šikovní a za uhádnutie dostali 1. píšťalku. Na dvore sme si prezreli aj hospodárske stroje ako sečkáreň, mláťačku, ktoré mali len bohatší gazdovia.Tu sme si prezreli aj zručnú prácu rezbárov, ktorí stropné trámy zdobili ornamentmi , hlavne prostredný, a opäť sme museli hádať hádanku za ktorú sme získali 2. píšťalku. Nazreli sme aj do múzea detských drevených hračiek a cestička nás zaviedla až k staručkej škole. Vo dverách nás privítala milá pani učiteľka, ktorá nám porozprávala, ako sa deti v minulosti učili, aké pomôcky používali, že písali na tabuľky griflíkom . Doma písali úlohy pri petrolejovej lampe a popri učení pomáhali na poli a pri pasení dobytka .Žiaci si vyskúšali sedieť v staručkých laviciach, ba aj kľačať na polienku. Boli to prísne mravy, ale krásne. Veselšie nám bolo, keď sa nám podarilo rozlúsknuť hádanky, za ktoré sme získali 3. píšťalku. To sa nám už veselo kráčalo k mlynu, kde nás už čakal mlynár, aby vymenil naše píšťalky za tajomstvo o živej vode.Tá bola ukrytá v mlyne a my sme ju museli nájsť. Po chvíli sme splnili aj túto úlohu a tak pomohli kráľovi vyliečiť sa. Odmenou za námahu boli šišky, ktoré sme s chuťou zjedli na dubovom zrube a takto posilnení vybrali sme sa k hradu.
Cestička nás priviedla rovno pred hradnú bránu, kde nás už čakal kastelán so správou o uväznenom Móricovi Beňovskom v hradnej veži, ktorý čaká na naše vyslobodenie zo zajatia. Opäť sa začalo pátranie. Žiaci pozorne načúvali daným indíciám, ktoré nás mali k nemu priviesť. Dostali sme mapu hradu a začali pátrať po ukrytom poklade, za ktorý sme získali potrebné dukáty na výkupné. Pátranie bolo spestrené prehliadkou sokoliarky, ktorá bravúrne ovládala svojich dravcov pomocou vábničky a pred našimi zvedavými očami predviedla nejeden husársky kúsok. Po sokoliarskej šou sme navštívili hradný pivovar, kde sme získali cenné dukátiky, ktoré svedomito strážil Michal. Dozvedeli sme sa, že život na hrade bol ozaj pestrý a bolo tam aj veľa roboty a driny služobníctva, či remeselníkov, kováčov, debnárov, pivovarníkov. Po zaujímavej prehliadke sme sa dostali až k hradnej veži, z ktorej sa ozývalo hlasné volanie o pomoc. To Móric Beňovský netrpezlivo čakal na naše výkupné. Michal smelo zaplatil výkupné. Za odmenu sme získali diplom, CD o M. Beňovskom a možnosť navštíviť najvyššiu vežu s prekrásnou panorámou na Pieniny a Tatry. Po zostupe z veže sme si prezreli obytný interiér s dobovým nábytkom a korunovačnými klenotmi.
Cestička časom sa naplnila. Šťastní a unavení s bohatými zážitkami sme sa vrátili k autobusu a vycestovali domov.
Mgr. M. Stachurová, triedna učiteľka
ŠTVRTÁCI V TATRANSKEJ KOTLINE
Dňa 30. mája nás, žiakov 4.A triedy spolu s vyučujúcimi tr. učiteľkou Mgr. M. Jurecovou a Mgr. E. Šoltésovou, Tatranská Kotlina a Belianske Tatry privítali krásnym slnečným počasím, ktoré bolo ako stvorené hneď na prvú vychádzku, a to do blízkej dedinky Lendak. Hovoríme dedinky, ale obec Lendak má v súčasnosti okolo 5000 obyvateľov a tunajšiu základnú školu (ktorou nás ochotne previedli, za čo ďakujeme) navštevuje cca 1000 žiakov. V Lendaku sme navštívili Múzeum ľudovej kultúry, v ktorom si žiaci obohatili teoretické vedomosti získané na hodinách vlastivedy o praktické poznatky – vyskúšali si tkať na krosnách, spoznali zvyky a tradície daného regiónu.
Horskú turistiku sme začali na druhý deň výstupom od Štrbského plesa k vodopádu Skok, ktorý nám všetkým poskytol nezabudnuteľný zážitok v podobe valiacej sa vody po strmých skalách a malého jazierka priezračného ako slza v oku. Počas zostupu nás milo prekvapili dva kamzíky veselo skákajúce po skalnatom kopci akokeby sme tam ani neboli.
Medzinárodný deň detí sme „užili“ jazdou na pozemnej lanovke zo Starého Smokovca na Hrebienok a potom aj späť. Čas na Hrebienku sme využili na návštevu Rainerovej útulne, pri ktorej sme zbadali nečakaného hosťa – mladú líšku. Zo začiatku sme sa aj zľakli, no po rozhovore s chatárom sme sa dozvedeli, že je neškodná, len si treba dávať pozor na jedlo a nedržať ho v rukách. A aby nám nebolo málo, zišli sme sa pozrieť okolo Bílikovej chaty k Vodopádom Studeného potoka. Tento slávnostný deň sme zakončili na penzióne večernou diskotékou a rozprávkovým filmom.
V štvrtok sa nám trochu skrylo slniečko, ale napriek tomu sme sa vybrali peši navštíviť jednu z najviac navštevovaných sprístupnených jaskýň na Slovensku – a to Beliansku jaskyňu. Čakalo nás v nej viac ako 850 schodov, trošku iná klíma ako vonku(teplota sa pohybovala okolo 6˚C) a úžasná „Hudobná sieň“ so skvelou akustikou.
Každý podvečer sme si spestrili rôznymi športovými súťažami a spoločenskými aktivitami a čas medzi desiatou a obedom sme vyplnili precvičovaním a upevňovaním vedomostí.
Ako to už býva, všetko má svoj koniec, a aj náš pobyt v prírode Tatier sa chýlil ku koncu. V piatok sme si pobalili kufre, rozlúčili sa s milou pani A. Selvekovou, ktorá spolu so svojím personálom sa po celý čas nášho pobytu o nás starala, a hlasným „Dovidenia“ a „Ahoj“ sme vyrazili na cestu domov. Mali sme však pripravené ešte jedno prekvapenie – návštevu Nestville Parku v Hniezdnom. Po milom privítaní sme prešli expozíciou tradičných ľudových remesiel súvisiacich s liehovarníctvom, videli sme moderný liehovar a napokon krásnu rezbársku sálu s najväčším vyrezávaným obrazom v Európe. V závere prehliadky sme mohli degustovať 100%-né ovocné šťavy a zakúpiť si malé suveníry. Ako pamiatku sme si všetci odniesli spoločné foto triedy s vyučujúcimi a s našou milou zdravotníčkou p. Júliou Sandovou, ktorá na nás mala zdravotný dohľad počas celého pobytu. Verím, že každý z účastníkov „nášho“ pobytu si odniesol domov „kúsok Tatier“ a zážitky, na ktoré sa nezabúda.
Mgr. Martina Jurecová, tr.uč. 4. A
Foto: Mgr. Martina Jurecová a Mgr. Eva Šoltésová
Zápis do prvého ročníka 2016
„Poďte deti na školu sa zahráme,
ceruzky si do rúk pekne chytíme,
naučím Vás čítať, písať, počítať
a pri tom si môžeme spolu zaspievať.“
Deň 18. apríl bol možno pre mnohých obyčajný, no pre základnú školu predsa len niečím výnimočný. A prečo? Popoludní sa totiž školskou chodbou ozývali nové detské hlásky. To sa budúci prváci prišli prvýkrát zoznámiť so školou, ktorá sa nasledujúce roky stane pre nich veľmi dôležitým miestom.
Všetkých prítomných privítala pani riaditeľka Mgr. V. Džundová, ktorá po programe požiadala rodičov o zápis svojho dieťaťa do základnej školy. Veselou pesničkou privítala múdra sova učiteľka, v podaní žiačky štvrtého ročníka Ester M. Pavlíkovej, nové tváričky, ktoré túžobne očakávali, čo sa bude diať. Budúci školáci si sadli do „lavíc“, ktoré im vopred pripravili pani učiteľky. Pravdaže, nezabudlo sa ani na rodičov. Tí mohli zozadu pozorovať svoje ratolesti pri zoznamovaní sa s novým prostredím. Nechýbal ani pestrý program, ktorý si pripravili žiaci prvého ročníka pod vedením pani učiteľky Bľandovej v podobe milých pesničiek a básničiek. Okrem toho si budúci prváci mali možnosť overiť svoje znalosti, ktoré sa naučili v škôlke alebo doma. Formou zábavy si vyskúšali ako už poznajú číslice či písmená a ukázali sebe aj rodičom, že ani také veci ich nezaskočia. Na záver si každý z prítomných predškolákov prišiel po svoj pamätný list a malú sladkosť.
Mgr. Martina Jurecová
Plavecký výcvik
Krytá plaváreň pri ZŠ na Wolkerovej ulici v Bardejove zlákala aj žiakov ZŠ v Malcove. Žiaci nemuseli čakať ani na prvé letné lúče a otvorenie kúpalísk, a tak sa už v predstihu leta pustili do tréningu, aby potom mohli svoje nadobudnuté schopnosti len zdokonaľovať. To všetko sa dialo pod dohľadom skúsených tréneriek a triednych učiteliek v termíne od 1. do 8. apríla 2016. Chlapci a dievčatá si vyskúšali rôzne hry s loptou vo vode, skákanie do bazéna či plávanie s plaveckými doskami. Najnáročnejšou, no najdôležitejšou časťou bolo samotné plávanie technikou, ktorú určili trénerky. Dôležité bolo tiež správne dýchanie. Mnohí tretiaci a štvrtáci prekonali svoj strach z hlbokej vody. Po plaveckom výcviku boli žiaci síce unavení, no z ich tvárí vyžarovala radosť z nového zážitku.
Mgr. Martina Jurecová
HVIEZDOSLAVOV KUBÍN
„Obraz je mlčiaca báseň a báseň je hovoriaci obraz.“
Plutarchos
Deň 8.marec bol pre našich najmladších žiakov výnimočný tým, že sa opäť po roku stretli najlepší recitátori na obvodovom kole súťaže „Hviezdoslavov Kubín“. Chlapci a dievčatá súťažili v 1.kategórii v prednese poézie a prózy. Všetkých prítomných žiakov a ich pedagógov privítala pani riaditeľka Mgr. Viera Džundová a popriala krásny umelecký zážitok. „Štafetu“ sprievodného slova prevzala Mgr. Martina Jurecová a oboznámila prítomných s členmi poroty a priebehom súťaže. Umiestnení žiaci boli odmenení diplomom a krásnymi knihami a všetci si zamaškrtili na čokoládovej dobrotke.
UMIESTNENIE (1.kategória)
Poézia
Próza
BLAHOŽELÁME!
Mgr. Martina Jurecová
Karneval
Benátky, Berlín, Nice, no najmä Rio de Janeiro sú tými najznámejšími mestami sveta s vychýrenými karnevalmi, kde sa každoročne prichádza zabaviť niekoľko miliónov natešených divákov, aby videli tie najfarebnejšie kostýmy a tanečné vystúpenia umelcov.
Podobný, hoci oveľa menší karneval, bol aj v piatok na našej škole. Zúčastnili sa ho žiaci prvého stupňa so svojimi pani učiteľkami a asistentkami. Necelá stovka žiakov sa ráno vyobliekala do kostýmov, ktoré boli tento rok krajšie a farebnejšie ako rok predtým. Každý žiak si dal záležať na tom, aby jeho kostým bol ten najlepší. A veruže všetky masky a kostýmy mali svoje čaro. Karneval otvorila pani riaditeľka a zaželala všetkým prítomným krásne prežité dopoludnie v čarovnom svete masiek a kostýmov. Potom nasledovala promenáda masiek, kde sa všetci ukázali v tom najlepšom svetle a porota zložená z pani učiteliek hodnotila a radila sa, ktoré kostýmy sú hodné ocenenia.
Po úvodnej prezentácii masiek nasledovali tanečné čísla, kde sa žiaci spolu so svojou triednou pani učiteľkou mali ukázať ako vedia tancovať.
Novinkou tohtoročného karnevalu bolo pasovanie prvákov a „nulťákov“ do cechu žiackeho. Naším najmladším žiakom sa tento akt veľmi páčil a dokázali, že môžu byť hrdými žiakmi našej školy, lebo cez rôzne súťaže a hry sa dostali až ku kráľovi, ktorý ich symbolickým položením meča na obe ramená pasoval, tak ako kedysi dávno skutočný kráľ pasoval rytierov.
O tom, že sa tohtoročný karneval vydaril nás presvedčila radosť žiakov po jeho skončení, pretože každý žiak bol odmenený malou pozornosťou za svoj kostým.
Veľké poďakovanie patrí pani učiteľkám a asistentkám za výzdobu telocvične, za prípravu masiek a kostýmov, za rozdanie cien žiakom a za celkovú organizáciu a pokojný priebeh karnevalu.
Mgr. Ján Marčin, učiteľ
Divadielko „GABADLO“
V prvý októbrový deň k nám, na prvý stupeň, zavítalo bábkové divadielko GABADLO z HOS v Bardejove pod vedením Mgr. Gabiky Balážovej. Celým divadielkom nás sprevádzala postavička malého chameleóna, ktorý pomáhal chlapčekovi prekonávať problémy na ceste i mimo nej. V závere predstavenia bola pre žiakov pripravená prezentácia, v rámci ktorej si mohli overiť svoje znalosti o dopravných značkách. Žiaci odchádzali z predstavenia natešení a spokojní, koľko toho o bezpečnej premávke vedeli. Už teraz sa všetci tešíme na ďalšie stretnutie!
Mgr. Martina Jurecová