Navigácia

Kto je sociálny pedagóg? Červené stužky ovce.sk Správaj sa normálne Čo sa patrí a čo nie Empatia, cesta k pochopeniu druhých Ľudia, na ktorých nezabúdam Nie si môj priateľ, ale rešpektujem ťa Poznaj sám seba Pedikulóza Vulgarizmy naše každodenné Emka to vie Školský rok 2016/2017

Pedikulóza

Pedikulóza – zavšivenie sa vyskytuje na celom svete, postihuje ľudí všetkých vekových skupín, hlavne však deti. Pôvodca pedikulózy voš detská (Pediculuscapitis), cudzopasník živiaci sa krvou hostiteľa, je schopný parazitovať iba na človeku. Na ľuďoch žijú tri druhy vší: detská, šatová a lonová. Nie sú schopné žiť na zvieratách. Živia sa výlučne cicaním krvi.

Voš detská žije vo vlasatej časti hlavy, ale aj napr. v obočí, brade, fúzoch. Samček dosahuje veľkosť 2-3 mm, samička 2,9-3,5 mm. Voš detská má ústne ústroje prispôsobené k bodaniu a saniu. Živí sa prúdiacou krvou, za prirodzených podmienok prijíma potravu každé 2-3 hodiny. Samičky kladú denne 3-4 vajíčka (hnidy) ku koreňom vlasov pevným prakticky nerozpustným tmelom.

Vajíčka (hnidy) zostávajú na vlasoch i po vyliahnutí vší. Živé hnidy sú žltobiele s rozmermi 0,8x 0,3 mm, po vyliahnutí sú priesvitné. Na vrchole hnidy je viečko, ktorým vyliahnutá voš vylezie. Dospelé samičky žijú priemerne 3 týždne. Za život nakladú asi 100-140 vajíčok.

Keďže voš detská parazituje len na človeku, zdrojom nákazy je zavšivený človek. Od zavšiveného zdroja je možný prechod na nového hostiteľa .Vši sa šíria v ľudskej populácii hlavne pri priamom styku, zväčša v kolektívoch (rodina, predškolské a školské zariadenia, ubytovne), ale v menšej miere aj prostredníctvom rôznych predmetov (hrebeňov, kefiek, čiapok, šálov, osobnou alebo posteľnou bielizňou). Ak sa dostanú vši na golier odevu, môžu preliezať aj na šaty druhých osôb.

Na diagnostiku zavšivenia slúži dôkladná prehliadka vlasov, pri ktorej hľadáme hnidy a vši. Charakteristickým miestom nálezu hníd je hlavne časť hlavy za ušnicami a zátylkom.

Všeobecným predpokladom boja proti zavšiveniu je osobná čistota a častá výmena osobnej a posteľnej bielizne. V prípade výskytu je nutné včasné zahájenie dezinsekčnej akcie (zneškodnenie lezúcich vší a hníd účinným dezinsekčným prostriedkom), ktorú je nutné vykonať v celom kolektíve, t.j. aj u zdravých členov triedy, rodiny. Súčasne je nutné zahubiť i vši, ktoré sa môžu vyskytovať na pokrývkach hlavy, hrebeňoch, kefkách, bielizni a ďalších predmetoch, s ktorými prišla hlava zavšivenej osoby do styku.

Aj v našej škole sme sa pustili do boja s pedikulózou. Dňa 13.10.2014 sa uskutočnilo stretnutie vedenia školy, sociál. pedagóga, terénnych soc. pracov., koordinátora a asistentov ochrany zdravia, triednych učiteľov a asistentov učiteľa. Všetky zložky sa dohodli na spoločnom postupe – v školskom rozhlase bola odvysielaná relácia o pedikulóze, žiaci boli poučení o správnom čistení vlasov. Naša základná škola, Mgr. Cina a starostovia obcí zabezpečili šampóny na čistenie vlasov, terénny soc. pracovníci a asistenti ochrany zdravia vykonali poučenie a očistu v mieste bydliska žiakov.

Foto: Jakub Petrek

 

 

 

                                                                                    

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola v Malcove
    Malcov č. 16
  • 054/488 2123

Fotogaléria