Učebné osnovy
Názov predmetu |
Technika |
Časový rozsah výučby |
1 hodina týždenne, spolu 33 hodín ročne a 2 hodiny týždenne, spolu 66 hodín ročne |
Ročník |
7., 8. a 9. |
Škola |
ZŠ Malcov, Malcov 16, 086 06 Malcov |
Názov ŠkVP |
Človek a svet práce |
Stupeň vzdelania |
nižšie sekundárne vzdelanie – ISCED 2 |
Dĺžka štúdia |
3 roky |
Forma štúdia |
denná |
Vyučovací jazyk |
slovenský jazyk |
iné |
|
Charakteristika predmetu
Oblasť Človek a svet práce zahrňuje široké spektrum pracovných činností a technológií, vedie žiakov k získaniu základných užívateľských zručností v rôznych oblastiach ľudskej činnosti a prispieva k vytváraniu životnej a profesijnej orientácie žiakov.
Koncepcia vzdelávacej oblasti Človek a svet práce vychádza z konkrétnych životných situácií, v ktorých žiaci prichádzajú do priameho kontaktu s ľudskou činnosťou a technikou v jej rozmanitých podobách a širších súvislostiach.
Vzdelávacia oblasť Človek a svet práce sa zameriava na praktické pracovné návyky a doplňuje celé základné vzdelávanie o dôležitú zložku nevyhnutnú pre uplatnenie človeka v ďalšom živote a v spoločnosti. Tým sa odlišuje od ostatných vzdelávacích oblastí a je ich určitou protiváhou. Je založená na tvorivej spolupráci žiakov.
Predmet využíva poznatky žiakov, ktoré získali v prírodovede/v predmete na prvom stupni/ a ďalej ho rozvíja novými poznatkami, pozorovaním a experimentovaním, rozvíja pracovné zručnosti, vytvára správne etické zásady a postoje vo vzťahu k prírode, k prírodným vedám, k prírodným zákonitostiam, umožňuje sebarealizáciu žiaka a podporuje rozvoj jeho kreativity.
Predmet sprostredkúva žiakom poznatky o agrotechnike /postupe/ pestovania okrasných rastlín a poľnohospodárskych plodín. Vytvára základy pre ďalšie odborné štúdium, pre podnikateľské aktivity, ale aj pre aktívnu tvorbu a ochranu životného prostredia.
Vzdelávací obsah predmetu je rozdelený na tieto tematické okruhy:
Ciele predmetu
Vedieť vysvetliť pojem technika, technické prostredie a technické dielo ako produkt ľudskej činnosti. Vedieť vymenovať pozitívne a negatívne dôsledky techniky. Oboznámiť sa s najvýznamnejšími objavmi a vynálezmi 18. – 20. storočia. Oboznámiť sa s poznatkami histórie na Slovensku a so slovenskými vynálezcami.
Vedieť vysvetliť pojem technologický postup a opísať všeobecne cestu vzniku výrobku. Vedieť realizovať drobný projekt (zhotoviť technický náčrt, vybrať vhodný materiál, zvoliť konštrukčné riešenia a spoje, navrhnúť technológie),Poznať proces vzniku technického produktu. Mat schopnosti vytvárať a realizovať technické myšlienky pre vlastné potreby pre potreby školy, pre komerčné aktivity a pod. Poznať základné druhy technických materiálov. Vedieť správne preniesť tvar a rozmery predmetu z výkresu na opracúvaný materiál, správne voliť meradlá a pomôcky na obrysovanie. Vedieť pracovať podľa jednoduchého technologického postupu a technického výkresu. Poznať a rozlíšiť základné druhy technických materiálov - drevo, kovy, plasty. Poznať základné náradie na ručné opracovanie dreva, kovu a plastov. Prakticky si precvičiť (podľa možností a vybavenia školy) a osvojiť jednotlivé elementárne zručnosti pri opracovaní dreva, kovov a plastov (pilovanie, vŕtanie dreva, ohýbanie plastov a plechu, strihanie, sekanie drôtu a plechu-).
Poznať základné batériové zdroje elektrickej energie a akumulátory (primárne a sekundárne, elektromechanické - suché a mokré, elektrické - kyslé a alkalické). Vedieť čítať jednoduché elektrické značky schémy a zapojenia) a vedieť na elektrotechnickej stavebnici pre ZŠ zapájať jednoduché elektrické obvody. Poznať základný elektroinštalačný materiál, jeho funkciu a použitie (spínače, vidlice, zásuvky, žiarovkové objímky, poistky a ističe). Oboznámiť sa s používaním žiarovkovej skúšačky. Poznať funkciu a oboznámiť sa s hlavnými parametrami a so správnym používaním základných elektrických spotrebičov pre domácnosť. Vedieť opísať výrobu a rozvod elektrickej energie a poznať ekologické aspekty výroby elektrickej energie. Poznať význam elektromeru a oboznámiť sa s príkladmi výpočtu spotreby elektrickej energie. Oboznámiť sa s modernými elektrickými spotrebičmi v domácnosti. Poznať pravidlá bezpečnej práce s elektrickým prúdom a vedieť poskytnúť prvú pomoc pri úraze elektrickým prúdom. Oboznámiť sa so systémom ústredného kúrenia v bytoch a jeho funkciou. Vedieť popísať systém rozvodu studenej a teplej vody v byte. Poznať zloženie a funkciu vodovodného kohútika a jednoduchej vodovodnej batérie. Oboznámiť sa s opravou splachovača WC. Poznať možnosti šetrenia teplom a teplou vodou a zároveň spôsoby. zamedzenia úniku tepla - spôsoby zateplenia okien a dverí. Vedieť popísať princíp spaľovania vo vykurovacích zariadeniach – ústredného kúrenia. Poznať výpočet spotreby energie na kúrenie. Ovládať opravu netesnosti vodovodného kohútika (batérie) výmenou tesnenia, frézovaním sediel alebo výmenou vložiek ventilov. Poznať vzťahy – súvislosti medzi technikou, dopravou a bezdrôtovou komunikačnou technikou. Získať poznatky o výžive a racionálnom stravovaní, o kultúre bývania a odievania. Získať poznatky o hospodárení v domácnosti.
V rovine hodnôt a postojov predmet smeruje k:
- uvedomeniu si významu tvorby a ochrany životného prostredia
- rozvoju kladného vzťahu k práci a ochrane toho, čo vytvorili
- rozvoju morálnych a vôľových vlastností / systematickosť práce k dosiahnutiu cieľa, vytrvalosť, samostatnosť/
- estetickému vnímaniu bezprostredného okolia žiaka
- rozvoju byť otvoreným k novým objavom, vedeckým a technickým informáciám
- vzbudeniu záujmu o prírodu, prírodné vedy a svet techniky
- rozvoju citu pre hranice vlastných kompetencií a svoje miesto spoločnosti
- uvedomeniu si možnosti, ale aj hraníc využitia vedy a techniky v spoločnosti
V rovine vedomostí predmet smeruje k:
- poznávaniu základných princípov techniky, technologických postupov, technologických produktov a vedeckých postupov
- poznávaniu vonkajších okrasných rastlín a poľnohospodárskych plodín a k osvojeniu si poznatkov o ich pestovaní
V rovine pracovných činností a zručností predmet smeruje k:
- získavaniu pracovných zručností a skúseností v oblasti tvorby životného prostredia, pri vytváraní jednoduchého výrobku z dreva, kovu či plastu a pri pestovaní vonkajších okrasných rastlín a poľnohospodárskych plodín
- získavaniu pracovných zručností a návykov používaním správneho náradia a nástrojov pri tvorbe výrobku z dreva, kovu či plastu a pri pestovaní okrasných rastlín a plodín
- trénovaniu schopnosti sústredene pracovať a trpezlivo sa dopracovať k výsledku
- zdokonaľovaniu sa v komunikácii so spolužiakmi a k rozvoju schopnosti vedieť pracovať v skupinách
Prehľad výchovných a vzdelávacích strategií
Výchovné a vzdelávacie postupy v tomto predmete vedú k týmto kľúčovým kompetenciám a na konci vzdelávacieho obdobia žiak
Kompetencie všeobecné /univerzálne/
- schopnosť riešiť problém, schopnosť uplatňovať tvorivé nápady vo svojej práci,
- schopnosť preberať zodpovednosť, schopnosť byt samostatným, schopnosť hodnotiť a vyjadrovať vlastný názor,
- schopnosť sebapoznania a seba hodnotenia v smere vlastnej profesijnej orientácie,
- schopnosť flexibilne reagovať na zmeny na trhu práce v snahe čo najlepšie sa uplatniť,
Kompetencie pracovné
- používa bezpečné a účinné materiály, nástroje a vybavenie,
- dodržuje stanovené pravidlá, plní povinnosti a záväzky, adaptuje sa na zmenené alebo nové pracovné podmienky
- pristupuje k výsledkom pracovnej činnosti nielen z hľadiska kvality, funkčnosti, hospodárnosti a spoločenského významu, ale i z hľadiska ochrany svojho zdravia i zdravia druhých, ochrany životného prostredia i ochrany kultúrnych a spoločenských hodnôt
- využíva znalosti a skúsenosti získané v jednotlivých vzdelávacích oblastiach v záujme vlastného rozvoja i svojej prípravy na budúcnosť,
- robí podložené rozhodnutia o ďalšom svojom vzdelávaní a profesionálnom raste
- orientuje sa v základných aktivitách ktoré bude potrebovať k uskutočneniu podnikateľského zámeru a k jeho realizácii,
- chápe podstatu, cieľ a riziko podnikania, rozvíja svoje podnikateľské myslenie