O predmetoch Predmetová komisia Zaujímavosti Činnosť Školský rok 2016/2017 Školský rok 2017/2018 Školský rok 2018/2019 Školský rok 2019/2020 Školský rok 2020/2021 Školský rok 2021/2022

Stránky predmetovej komisie Slovenský jazyk a literatúra

Činnosť

Výsledky súťaže o „ Najkrajší čitateľský denník“

Kniha patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých a najväčších priateľov človeka od vynálezu kníhtlače. V poslednom čase čím ďalej tým viac ľudí radšej pozerá televíziu alebo surfuje na internete.

Známy pedagóg J. A. Komenský povedal: „Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom.“
Možno tento prívlastok už nevnímame tak intenzívne ako kedysi, keď bolo oveľa menej možností vzdelávania a získavania informácií ako dnes, no napriek tomu má literatúra zaiste v bežnom i študentskom živote svoje stále miesto.

Žiaci našej školy si mesiac knihy pripomínajú výstavkou svojich čitateľských denníkov. Ako najlepšie boli vyhodnotené čitateľské denníky týchto žiakov: z 5. A Tereza Draganovská, Tímea Jurová, Andrea Kačmárová, Bianka Micheľová, zo 6. A Peter Lišivka, Adriana Rakášová,

zo 7. A Martin Tulenko, Michal Bocko, Alžbeta Pavlíková, z 8. A Lenka Glovňová, Slavomíra Bučková, Mária Bilavská a z  9. A Simona Drabiščáková, Ján Pavlík a Anička Soroková.

Všetkým oceneným aj neoceneným žiakom ďakujeme, že majú chuť vytvárať denníky a prejavujú záujem o čítanie.

Mgr. Jana Stašová, vedúca PK SJL

Hviezdoslavov Kubín 2014

Aj v tomto školskom roku sa naša škola zapojila do literárnej súťaže  v umeleckom prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín.

V 1. kategórii v obvodovom kole  bolo takéto umiestnenie:

Poézia:      1. miesto:  Vanesa Porubská -  ZŠ Gerlachov, 2. ročník

2. miesto: Šimon Kramár -  ZŠ Malcov, 2. ročník

3. miesto:  Norbert Labaš - ZŠ Malcov, 3. ročník

Cena poroty: Barbora Rákašová – ZŠ Lukov, 2.ročník

Próza:       1. miesto: Petra Bilá – ZŠ Snakov, 3. ročník

2. miesto: Terézia Draganovská - ZŠ Malcov, 3. ročník

3. miesto: Ester Mária Pavlíková - ZŠ Malcov, 3. ročník  a Bianka Micheľová - ZŠ Gerlachov,

3. ročník.

V 2. kategórii v obvodovom kole bolo takéto umiestnenie:

Poézia:     1. miesto: Lenka Glovňová,  6. A

2. miesto: Sára Kramárová,  5. A

3. miesto:  Sabína Petrusová -  ZŠ Snakov, 4. ročník

Cena poroty: Oliver Sidoriak, 4. ročník a Simona Čižmárová - ZŠ Snakov, 4. ročník

Próza:       1. miesto: Martina Lamancová, 5. A

2. miesto Kamil Kravec  - ZŠ Lukov, 4. ročník

Cena poroty: Jana Švecová – Babovová , 4. A a Ján Kováč, 5. A.

V 3. kategórii v školskom kole:

Poézia:     1. miesto: Zuzana Lukáčová, 9. A

2. miesto: Laura Sidorjaková, 7. A

3. miesto: Jakub Haluška, 7. A

Próza:      1. miesto: Ján Pavlík, 7. A

2. miesto: Lívia Gernátová, 9. A

3. miesto: Katarína Jakubová, 8. A a Simona Drabiščáková, 7. A.

Víťazi v jednotlivých kategóriách nás 19. marca reprezentovali aj na okresnej súťaži v Bardejove, kde vo svojich kategóriách žiačky Terézia Draganovská z 3. ročníka  Lenka Glovňová zo 6. A triedy získali ceny poroty. Všetkým blahoželáme!

Mgr. Jana Stašová, vedúca PK SJL

Celá galéria: