O predmetoch Predmetová komisia Zaujímavosti Činnosť Školský rok 2016/2017 Školský rok 2017/2018 Školský rok 2018/2019 Školský rok 2019/2020 Školský rok 2020/2021 Školský rok 2021/2022

Stránky predmetovej komisie Slovenský jazyk a literatúra

Školský rok 2020/2021

Mladý recitátor

Jedenásty jún 2021 sa niesol v Základnej škole v Malcove v znamení recitácie básní od významných spisovateľov slovenskej a svetovej literatúry. Súťaže sa zúčastňujú žiaci z málo podnetného prostredia, aby aj oni preukázali svoje rečnícke majstrovstvo.

V tomto školskom roku sa súťaže zúčastnilo 20 talentovaných žiakov 2. stupňa. Pripravovali ich vyučujúce slovenského jazyka a literatúry. Súťaž má 2 kategórie: mladší (5., 6. ročník) a starší žiaci (7., 8. ročník).

V mladšej kategórii sa na 1. mieste umiestnila Viktória Siváková zo 6. B, na 2. mieste bol Erik Bilý z 5. B. Tretie miesto získala Veronika Bilá zo 6. A triedy. Cena poroty bola udelená Ivane Bilej z 5.B.

Prvé miesto v staršej kategórii si vyrecitovala Martina Červeňáková zo 7. A, druhé miesto vybojovala Viktória Bilá z 8. A a tretie miesto obsadila Barbora Bilá z 8. B triedy. Cenu poroty si odniesla Adriána Bilá zo 7. B.

Ďakujeme všetkým recitátorom za svedomitú prípravu na túto náročnú súťaž a oceneným žiakom želáme veľa síl do ich ďalšej recitácie.

Mgr. Jana Stašová, PaedDr. Monika Zapotoková

Záložka do knihy spája školy

Naša škola sa v rámci podpory čítania u žiakov zapojila do 11. ročníka česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy: Radosť z čítania ukrytá vo veršoch básní a v próze.

Česko-slovenský projekt bol vyhlásený k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2020. Organizuje ho Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave v spolupráci s Národným pedagogickým múzeom a knižnicou J. A. Komenského v Prahe pre základné školy a osemročné gymnáziá. Ide o priateľský projekt,  ktorého cieľom je predovšetkým podpora kreatívneho čítania a nadväzovanie nových priateľstiev. V rámci tohto projektu sa vymieňajú záložky, ktoré sú doplnené rôznymi aktivitami na podporu čítania. Na základe vyhodnotenia sa do projektu prihlásilo 940 škôl s celkovým počtom 106 879 žiakov, z toho bolo 246 českých škôl a 694 slovenských škôl. Slovenská pedagogická knižnica vytvorila 470 partnerských dvojíc s prihliadnutím na typ školy a poslala poďakovanie. Z dôvodu prihlásenia nízkeho počtu škôl v Českej republike nám bola pridelená slovenská partnerská škola ZŠ s MŠ  M. B. Funtíka v Očovej (okres Zvolen).

Do projektu sa z našej školy zapojili štyri triedy z prvého stupňa (1. A, 2. A, 3. A, 3. B) a päť tried z druhého stupňa (5. A, 6. A, 7. A, 8. A, 9. A). Každá zo záložiek bola pozoruhodná, nápaditá a originálna. Prejavila sa jedinečnosť, osobitosť, vynachádzavosť žiakov našej školy a chuť vytvárať zaujímavé záložky, ktorá má povzbudzovať žiakov na návrat k čítaniu.

Ani žiaci z partnerskej školy nezaostávali a poslali rozmanité záložky, z ktorých sa po návrate do školy budú tešiť naši žiaci a pevne verím, že z našich sa zase budú tešiť žiaci z Očovej. Myslím si, že aj tvorba záložiek prispeje k tomu, aby žiaci aj naďalej čítali, radi čítali a čítanie nebolo pre nich nutnosťou, ale radosťou.

Po ukončení projektu nám bolo zaslané záverečné vyhodnotenie projektu  a diplom.

Chcem sa poďakovať všetkým žiakom  aj pedagógom partnerskej a našej školy za účasť na tomto projekte alebo akejkoľvek spolupráci na ňom.

Mgr. J. Stašová