Aj tento školský rok absolvovali žiaci 5. ročníka exkurziu do Lesníckeho ekocentra v Malcove. Les, jeho život, význam a ochrana boli hlavnou témou besedy, ktorú mali žiaci dňa 18. apríla 2018 s Ing. Rybárom. Žiaci 5. ročníka sa oboznámili s významom lesa, prácou lesníkov. Dozvedeli sa zaujímavé informácie o lesnej zveri, nebezpečenstve vzniku lesných požiarov či monitorovaní medveďov na území Slovenska.
V závere si žiaci pripomenuli základné pravidlá správania v lese, čoho sa je potrebné vyvarovať a prečo je nutné prírodu chrániť.
Ďakujeme za čas, ktorý nám Ing. Rybár venoval a poučnú besedu, ktorú si pre nás pripravil.
Mgr. Blanka Uchaľová
Foto: Mgr. František Maxin
Aktualizovali sme modul Stránky predmetovej komisie Telesná a športová výchova
Aktualizovali sme modul Špeciálne triedy
Dňa 28.3.2018 sa v priestoroch koncertnej sály Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša v Prešove konalo oceňovanie pedagogických pracovníkov pri príležitosti dňa učiteľov. Úvod tejto príjemnej udalosti patril študentom Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša, ktorí nás zaujali krásnym kultúrnym programom. Potom prednosta Okresného úradu v Prešove Mgr. Emil Chlapeček odovzdal ďakovné listy oceneným pedagogickým pracovníkom.
Nás veľmi teší, že medzi ocenenými bola aj pani riaditeľka Základnej školy v Malcove Mgr. Viera Džundová, ktorá dostala ocenenie za dlhoročnú pedagogickú a riadiacu prácu a výsledky dosiahnuté vo výchovno-vzdelávacom procese. Gratulujeme.
Text a foto: Mgr. Jaroslav Vančík
Krásne aprílové popoludnie 11. 4.2018 sme sa na hodine náboženskej výchovy stretli v 9. B triede so vzácnym človekom. Privítali sme medzi nami starú mamu Jolanu Giňovú z Lenartova. Mohli by sme ju nazvať aj našou školskou starou mamou, pretože počet jej vnúčat u nás v škole je vysoký. Sama nemá svoje vnúčatá a pravnúčatá spočítané. V triede sme ich narátali 5. Starkú sme poprosili, aby nám porozprávala o svojom živote. Narodila sa v roku 1938. Aj keď bola dieťa, pamätá si vojnu a jej útrapy, ktoré znášala spolu s rodičmi a siedmimi súrodencami. Spomínala, že na hlad a strach sa nedá zabudnúť. Starká nechodila do školy. Povojnové časy nepriali vzdelávaniu Rómov. S rodičmi v detstve veľa cestovali za prácou. Vie si niečo málo prečítať a podpísať sa. Je jej ľúto, že si nemôže prečítať mnoho zaujímavých vecí a kníh. Vo svojom rozprávaní dokázala porovnať dobu minulú a súčasnú, dokázala zhodnotiť spôsob života u nich na osade v minulosti a dnes. Ochotne a s múdrosťou odpovedala na otázky našich dievčat. Dozvedeli sme sa, že aj keď mala osem detí dokázala 16 rokov chodiť do práce bez jednej absencie. Robila tvrdú chlapskú robotu na stavbe. Jej čarovné rozprávanie bolo podčiarknuté neskutočnou čistotou a srdečnosťou. S týmto láskavým postojom nám rozprávala aj o rodičovstve a materstve. Spolu so žiakmi sme jej rozprávanie a spomienky ocenili kytičkou. Dúfame, že jej zdravie poslúži a ešte nás v škole navštívi. Bolo to čarovné stretnutie. Dýchalo naplneným životom. Starká skonštatovala, že aj keď sa dnes žije ľahšie ako v časoch jej mladosti, krásnych chvíľ je menej. Tie, ktoré sme strávili v jej spoločnosti boli ako s vlastnou starou mamou. Ďakujeme babka Jolana!
Mgr. Júlia Hriceková
Foto: Mgr. Jaroslav Vančík
Aktualizovali sme modul Stránky predmetovej komisie Slovenský jazyk a literatúra
Aktualizovali sme modul Prvý stupeň
Okrem toho, že 20.marec je prvý jarný deň, bol to pre nás aj deň výletu. Síce sa počasie jari nepodobá, radosť z výletu nám to ale nepokazilo.
O siedmej ráno sme sa všetci, siedmaci a ôsmaci malcovskej školy, stretli vo vestibule a o chvíľu vyrazili do Prešova. Vodič bol odborník, boli sme v Prešove skoro. Stihli sme rannú návštevu múzea v Solivare. Pri vchode nás privítal sprievodca. Dozvedeli sme sa veľa nového, aj keď my, milovníci histórie, sme už niečo vedeli. Soľ bola vzácna, bola platidlom a predstavte si, za súdok soli ste si v stredoveku mohli kúpiť dedinu aj s dušami. V Solivare sa ťažila kráľovská soľ, Habsburgovci rozvinuli túto ťažbu a starali sa o zveľaďovanie Solivaru. Bol to zdroj príjmu pre monarchiu. Veľmi zaujímavá časť histórie, ktorá sa odohrávala tak blízko nás. Usúdili sme, že Solivar bol dôležitým miestom. Mali by sme ho teda poznať všetci a vedieť o ňom porozprávať svojim kamarátom. Expozíciu Solivaru, resp. Slovenského technického múzea sme opustili a vyrazili sme za kultúrou. V prešovskom divadle dávali rozprávku Neuveriteľné dobrodružstva malého Buratina. Na predstavenie čakalo veľa detí z rôznych škôl. Po niekoľkých minútach sme si odložili oblečenie a prešli sme k sále. Po prvýkrát v mojom živote som v divadle sedel v prvom rade. Predstavenie plné farieb a piesní sa začalo. Bolo veľmi zábavné a poučné. Každý si to užíval, ale podľa mňa si to najviac užívala naša triedna, veľká milovníčka divadla. Na konci predstavenia sme z tepla divadla vyšli do poriadnej zimy. Na prvý jarný deň si počasie poriadne vyvádzalo.
Ako na každom našom výlete aj tentoraz sme sa išli najesť do McDonaldu. Potom sme sa (ako na každom našom výlete) rozbehli po nákupnom centre. V Maxe sme strávili dve hodiny, počas ktorých si každý kúpil, čo chcel, alebo čo sa mu páčilo. Ubehlo to rýchlo, stretli sme sa na jednom mieste a transportovali sa autobusom domov.
Po príchode domov som bol z celého dňa veľmi unavený, no to je len znak toho, že tento výlet bol jeden z tých najlepších školských výletov na akých som kedy bol.
Kamil Kravec, 8.A
Dňa 16.03.2018 sa v našej škole uskutočnil 3. ročník školského kola v prednese cudzojazyčnej poézie a prózy pod názvom Jazykový kvet. V súťaži sa predstavilo spolu 38 žiakov z 1. a 2. stupňa.
Hlavným poslaním tejto súťaže je tvorivo rozvíjať aktívne zručnosti žiakov v jednotlivých cudzích jazykoch, podporovať rozvíjanie jazykového nadania a talentu žiakov a v neposlednom rade vytvárať kladný vzťah k učeniu sa cudzích jazykov.
V kategórií prednes poézie a prózy v anglickom jazyku sa na jednotlivých priečkach umiestnili títo žiaci:
I. kategória:
1. miesto: Martin Jurec 3.A
2. miesto: Sára Gduľová 3.A
3. miesto: Barbora Labašová 4.r.
II. kategória:
1. miesto: Viktória Kramárová 6.A
2. miesto: Leonard Kramár 5.A
3. miesto: Barbora Rakášová 6.A
Cena poroty: Viliam Kačmár 6.A
III. kategória:
1. miesto: Sára Kramárová 9.A
2. miesto: Martina Lamancová 9.A
3. miesto: Adam Pillár 7.A
Cena poroty: Zuzana Labovská 7.A
V kategórií prednes poézie a prózy v ruskom jazyku sa na jednotlivých priečkach umiestnili títo žiaci:
1. miesto: Kamil Kravec 8.A
2. miesto: Šimon Kramár 6.A
3. miesto: Daniela Chomjaková 8.A
Cena poroty: Juraj Bilčák 7.A
V kategórií prednes poézie a prózy v nemeckom jazyku sa na jednotlivých priečkach umiestnili títo žiaci:
1. miesto: Nikoleta Kaščáková 8.A
2. miesto: Diana Švecová Babovová 8.A
3. miesto: Júlia Dudrová 9.A
Cena poroty: Bianka Micheľová 7.A
Víťazom srdečne blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník.
Mgr. Andrea Tarnovská
Streda 14. marec 2018 sa stala na našej škole zvláštnym dňom. Učitelia prichádzali do tried s náručou plnou kníh. Žiaci sa mohli ponoriť do sveta písmen, príbehov, informácií. Celú jednu vyučovaciu hodinu sme čítali, čítali, čítali....Mohli sme si vybrať. V 6.A čítali Šikulove Prázdniny so strýcom Rafaelom, siedmaci čítali encyklopédie a náučnú literatúru. V osmičke sme sa stretli s Annou zo Zeleného domu. Každý si prišiel na svoje a kto nie- ten sa niečo dozvedel. Čítanie je našou každodennou realitou, naším chlebíkom, v tento deň sme však čítali pre zábavu. Dúfame, že sa nájde nový vášnivý čitateľ alebo niektorí z našich žiakov pochopia, že čítanie je nielen povinnosť, ale aj úžasná zábava. Náš cieľ, propagovať a spopularizovať čítanie sme splnili. Svedčia o tom aj výpovede žiakov:
„Naučili sme sa niečo nové, spoznali sme nové miesta a nové knihy.“ (Bianka, 7.A)
„Čítaním sa stávame múdrejšími a pomáha nám pri učení.“ (Danka, 8.A)
„Čítanie nám zlepší slovnú zásobu a niečo sa vždy aj dozvieme, vieme sa ponoriť do príbehu iného človeka.“ (Marek, 8.A)
Mgr. Júlia Hriceková
V 7. A sme si v utorok pripravili zážitkovú vyučovaciu hodinu. Dynamický opis sme sa rozhodli naučiť pomocou činnosti a tak sme si slovesá opakovali v kuchynke. Vyliali sme liter mlieka do misky, primiešali sme tam 4 vajíčka, cukor, štipku soli, hladkú múku a všetko sme spolu zmiešali šľahačom. Vzniklo nám hebké cesto, ktoré sme krúživým pohybom rozliali na vymastenú panvicu, po chvíli otočili a vyklopili. Palacinka. Chutné, sladké potešenie, ktoré sme doplnili nutelou a šľahačkou, aby sme podčiarkli a zdôraznili sladkosť chvíle. Najdôležitejšou činnosťou bolo jedenie, ktoré ocenili hlavne chlapci. Dynamickosť upratovania nemá nikto rád, ale ušlo sa nám aj upratať. Okrem toho, že sme sa veľa a ľahko naučili bolo nám aj veselo.
Palacinkári zo 7.A
Aktualizovali sme modul Špeciálne triedy
Aktualizovali sme modul Stránky predmetovej komisie Ruský jazyk
Aké je posolstvo sv. Valentína?
Všetci vieme, že 14. február je Sviatkom zaľúbených. Vyznávame si lásku, dávame si darčeky. Tento sviatok by mohol byť pre nás príležitosťou ako povedať ľuďom okolo seba, že ich máme radi.
Láska a jej úprimné prejavy by sa v našom živote mali objavovať každučký deň, nielen na Sviatok zaľúbených. Pozornosť darovaná z lásky je pre druhého pripomienkou, že tu je niekto, kto ho miluje alebo má rád. Stačí jeden pohľad na takýto darček a človek si uvedomí, že existuje niekto, komu na ňom záleží.
Prejavom pozornosti sa stali aj špeciálne pohľadnice, tzv. "valentínky", na ktoré môžu zaľúbenci napísať vyznania.
Aj na našej škole sa stalo tradíciou, že máme našu „Valentínsku poštu“, ktorú pripravili žiaci špeciálnej 8.C a 8.D triedy. Tu mohli žiaci dávať svoje „valentínky“, ktoré potom valentínski poštári doručili adresátovi. Šťastné úsmevy na tvárach vyjadrovali radosť z doručenej „valentínky.“ a z pocitu, že niekomu na ňom záleží.
Mgr. Mária Karchová
Foto: Marek Kramár
Tradície v priamom prenose sme mohli vidieť u nás v škole 8. februára 2018. Zavítal k nám Poddukelský umelecký ľudový súbor z Prešova. Mladí speváci a tanečníci v sprievode živého orchestra predviedli profesionálne a umelecky tance a spevy regiónu. Očarujúce predstavenie, plné živej tradície, rytmické, s pestrými krojmi a myšlienkou nám oživilo deň. Zrazu nám bolo do spevu. Ďakujeme za krásny koncert vedeniu školy. Všetci sme sa zhodli, že bol nielen vynikajúco prevedený, ale aj výchovne pôsobivý.
Mgr. Júlia Hriceková
Foto: Mgr. František Maxin
Zima nás pozdravila a pozvala naučiť sa užiť si ju. Siedmaci odpovedali na jej pozdrav v Litmanovej. Lyžiarsky výcvik je výzva. Žiaci ju zvládli a niektorí aj zvíťazili, či už nad sebou, alebo nad lyžami. V sprievode inštruktora Mgr. Marcinova a našej triednej Mgr. Labašovej, spolu so skvelou zdravotníčkou Patríciou sme strávili týždeň na svahu. Bol úžasný aj mimo svahu, lebo vznikli možno aj nové lásky. Bolo nám veselo, upevnili sme si priateľstvá a zdravo sme súťažili. Noro síce bol premožený Patrikom, ale víťazstvo mu doprial. Veď sme vyhrali všetci. Ďakujeme za tento zážitok, ktorý sme zaradili do dobrodružnej časti školského života.
Lyžiari zo 7.A.
Aktualizovali sme modul Pracovné ponuky
Stalo sa peknou tradíciou Základnej školy v Malcove, že aspoň jeden deň školského roka majú pedagogickí zamestnanci len pre seba, pre svoj pedagogický rast.
„Kompetencie pedagogických zamestnancov“ – taký bol názov metodického dňa, ktorý sa uskutočnil 26. januára 2018 na Základnej škole v Malcove. Na podujatí sa zúčastnili aj zástupcovia škôl z obcí Lenartov, Lukov, Gerlachov, Snakov a Hrabské. Vedenie školy pripravilo pre svojich aj pozvaných pedagogických zamestnancov zaujímavé metodické dopoludnie pod vedením lektora z MPC RP Prešov PaedDr. Jána Furmana.
Cieľom prednášky bolo oboznámiť pedagogických zamestnancov s kompetenciami pedagogických zamestnancov, s profesijnými štandardami, s profesijnými štandardami triedneho učiteľa a s využitím profesijných štandardov vo výchovno- vzdelávacom procese.
Účastníci metodického dňa si upevnili základné pojmy: kompetencie, profesijné štandardy, kompetenčný profil a kompetenčný profil triedneho učiteľa. Získali základnú zručnosť v pochopení princípov tvorby profesijných štandardov, v aplikácií profesijných štandardov do školskej praxe, v sebareflexii triedneho učiteľa v kontexte príslušného profesijného štandardu. Pedagogickí zamestnanci sa oboznámili aj s aktuálne platnou legislatívou vo vzťahu k profesijným štandardom.
Ďakujeme vedeniu školy, že sme mali možnosť obohatiť svoju prax o nové poznatky.
Mgr. Viera Sidorjaková
Foto: Mgr. František Maxin
Aktualizovali sme modul Prvý stupeň
Aktualizovali sme modul Špeciálne triedy